Başkan’dan Mesaj

Değerli üyelerimizin teveccühü ile 2018 yılında MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği (YOMSAD) Başkanlığı’na seçildim. 27 yıldır sektöre emek vermiş bir iş insanı olarak bugüne kadar biriktirdiğim bilgi ve deneyimi, dernek çatısı altında sektörle paylaşmaktan onur duymaktayım.

MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği, kurulduğu 1985 yılından itibaren sektörün gelişimine katkı sağlamak ve karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek adına çalışmalar yürütmektedir. Bugüne kadar dernek aracılığı ile sektörümüze değer katan herkese teşekkürlerimi sunuyor ve ebediyete göçenleri de rahmetle anıyorum.

Orman ürünleri sektörü (ağaç bazlı panel ve mobilya) bugün ülkemizde cari fazla veren nadir sektörlerden biridir. Önceki yıllarda levha ihtiyacının yüzde 15-20’sini ithalatla karşılıyorduk. Son 15 yılda yapılan yatırımlarla, dünyanın en yeni ve modern tesislerine sahip olduk. Bu yatırımların sonucu levha ithalatı neredeyse sıfırlandı ve üretimin yüzde 20’sini ihraç eder hale geldik.  Sektörümüzün, bu şekilde ülke ekonomisine ve toplumsal refaha katkı sunmanın yanı sıra Türkiye markasını global düzeyde en iyi şekilde temsil etmesi de ayrı bir gurur kaynağıdır.  Türkiye bugün MDF üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise ikinci sırada; yonga levha üretiminde Avrupa’da üçüncü, dünyada beşinci sırada yer alıyor. Laminat parke üretiminde ise Avrupa’da ikinci, dünyada üçüncüyüz.

Bu başarıları sürekli kılmak adına, birlikten doğan güçle yepyeni fikirleri hayata geçireceğimize, sorunlarımıza ivedilikle çözüm bularak sektörümüzü daha iyi bir geleceğe taşıyacağımıza inanıyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Haluk Yıldız
YOMSAD Yönetim Kurulu Başkanı